رستاق نیوز- ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا اعلام کرد مدارس و مراکز دانشگاهی استانهای درگیر کرونا هفته آینده تعطیل خواهد بود.

به گزارش رستاق نیوز و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد در چهارمین جلسه ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا موارد زیر به تصویب رسید:
۱- کمیته‌های اطلاع رسانی و مدیریت جنگ روانی جامعه بهداشت و درمان اجتماعی امنیتی و اماکن عمومی تدارکات و پشتیبانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و آموزش و پرورش و آموزش عمومی راه و حمل و نقل عمومی گردشگری و غذا‌های ورزشی با مدیریت وزرای محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، بهداشت و درمان، کشور، صمت، علوم تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تشکیل و با مشارکت دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط موارد بررسی و به ستاد اعلام گردد.
۲- ستاد استانی مبارزه با بیماری کرونا با ریاست استانداران و دبیری روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی تشکیل گردد.

۳-کلیه مدارس در استان‌ها و شهرستان‌های که موارد مثبت و آلوده به ویروس کرونا گزارش شده و به تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی رسیده از روز شنبه ۱۰ اسفند به مدت ۳ روز تعطیل اعلام می‌گردد و وزارت آموزش و پرورش به کمک سازمان صدا و سیما و شبکه مجازی آموزش از راه دور را جهت جلوگیری از وقفی آموزشی راه اندازی و پیگیری نماید.

۴- به دلیل امکان نقل و انتقال آلودگی توسط دانشجویانی که در هفته‌های گذشته به مناطق مختلف سفر کردند و کاهش ریسک بیماری قرار شد از شنبه ۱۰ اسفند کلیه کلاس‌های دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی به مدت یک هفته تعطیل و ضمن استمرار سایر فعالیت‌های دانشگاه‌ها و حضور اساتید و کارمندان و باز بودن دانشگاه‌ها کلیه موارد آموزشی از طریق آموزش از راه دور استمرار یابد.
۵- برگزاری نماز جمعه در شهر‌هایی که توسط وزارت بهداشت اعلام میگردد در جمعه این هفته موقتاً متوقف و در دیگر نقاط کشور با رعایت دستورالعمل مراقبتی و حفاظتی ابلاغی برگزار شود.

۶- به مدت یک هفته به دلیل کاهش ریسک آلودگی حرم مطهر امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، حضرت شاهچراغ (ع)، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و امامزاده صالح (ع) غیر قابل دسترسی و زیارت و ادای سلام و احترام با عبور از صحن متبرکه این بزرگواران با زدن ماست و شست‌وشوی دست قبل از ورود و با هدایت خدام بدون توقف امکان‌پذیر باشد. در زیارتگاه‌های دیگر استان‌ها که به تشخیص رئیس دانشگاه علوم پزشکی و ستاد استانی دارای شرایط خاص می‌باشد طبق روال فوق عمل می‌شود.
در دیگر نقاط کشور نیز سازمان حج و زیارت کلیه دستورالعمل‌های بهداشتی و آموزشی جهت ورود زائرین محترم را اعمال نماید.
۷- در مسیر‌های ورودی شهر‌های پذیرای گردشگران و خروجی مناطق آلوده ایستگاه‌های قرنطینه و بازرسی مستقر و کلیه موارد مشکوک تا ۱۴ روز در قرنطینه نگهداری شوند و قرنطینه خانگی افراد مرتبط با موارد آلوده کماکان تا حصول اطمینان از کادر بهداشتی از سلامت آنان ادامه یابد
۸- تعطیلی کلیه مراکز تجمعی فرهنگی از قبل سینما‌ها کنسرت‌ها و برگزاری مسابقات ورزشی بدون تماشاچی تا تاریخ ۱۶ اسفند ۹۸ ادامه یابد.
۹- کلیه مکشوفات تجهیزات پزشکی و موارد مصرفی از قبیل ماسک دستکش مواد ضد عفونی کننده کلاً در اختیار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد تا به نحو مقتضی توزیع شود