رستاق نیوز – سید مصطفی فاطمی در جریان بازدید از اثار نتریخی عزاباد رستاق از تلاش و فعالیت یکساله موسسه مردم نهاد خرد اسفنجرد درحوزه میراث فرهنگی قدردانی کرد.

به منظور بررسی مسائل و مشکلات آثار تاریخی شهرستان اشکذر سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد به همراه هادی هادی نسب فرماندار شهرستان اشکذر و محسن خلیلی مجومرد بخشدار مرکزی از مسجد جامع، ارگ باستانی، مجموعه های تاریخی سرحوض و تغاره بند روستای عزآباد بازدید کرد

به گزارش رستاق نیوز دراین بازدیدمسایل و مشکلات مربوط به حوزه میراث فرهنگی این روستای تاریخی از جمله تهیه طرح کاوش مسجد جامع، مرمت برج قلعه، ساباط  و آب انبار تغاره بند بررسی شد.

بازنگری در مورد سوابق تاریخی قلعه و مسجد جامع، مشکلات ساخت و ساز شهروندان در بافت های تخریبی نیز از دیگر مواردی بود که در این بازدید؛ از سوی فاطمی مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد با قدردانی از اعضای موسسه مردم نهاد خرد اسفنجرد گفت : بدون اغراق دریکساله گذشته اقدامات و پیگیری های مستمری از سوی این گروه صورت گرفته است .

سید مصطفی فاطمی برای بازسازی برج قلعه عزآباد قول مساعد داد و گفت : دقت لازم درثبت تاریخی آثار باستانی عزآبادصورت نگرفته و قدمت مسجد جامع و قلعه عزاباد براساس مستندات ومتون تاریخی بیشتر از ان چیزی است که در ثبت ملی دیده شده است .

فاطمی لزوم تخصیص بودجه پژوهشی برای تهیه طرح کاووش مسجد جامع عزآباد را یادآورشد وگفت : تعمیرات مورد نظر در مجموعه تغاره بند نیز به صورت مشارکتی انجام خواهد شد .

وی درپایان به مشکلات ساخت و ساز مردم در بافت فرسوده اشاره کرد و افزود : تشکل مردم نهاد اسفنجرد به عنوان نماینده میراث دراین زمینه هماهنگی لازم را معمول نماید.

در حاشیه این بازدید گزارشی از فعالیت های یکساله گروه مردم نهاد خرد اسفنجرد در زمینه حفظ و مرمت آثار  و ابنیه میراث فرهنگی عزآباد ارائه شد

پاکسازی و بهسازی آب انبار تاریخی مجموعه سرحوض عزآباد

پاکسازی و بهسازی آب انبار تاریخی مجموعه تغاربند

پاکسازی و بهسازی آب انبار تاریخی خانم جان

برگزاری کارگاه خشت زنی به مدت یک هفته

پیگیری دریافت آجر فرش از میراث فرهنگی استان

پیگیری دریافت آجر خشت از میراث فرهنگی استان

پیگیری جهت دریافت پلان های مسجد جامع

نصب شاهد بر روی دیوار های قلعه عزآباد

تعمیر وبازسازی مسیر ناودان های مسجد جامع

تعمیر وبازسازی مسیر ناودان های مسجد سرحوض عزآباد

برگزاری اردوی چهار روزه جهادی با حضور ۱۲۰ نفر روز اعضای موسسه

همیاری اهالی روستا جهت تامین کاه و مصالح مورد نیاز

تهیه و تامین داربست و ساز ملزومات بنایی از میراث یزد

جلوگیری  از تخریب ناشی از ورود آب های سطحی در اثر بارندگی در مسجد جامع با مسدود کردن مسیر های وردی

ساماندهی غریب خانه مجموعه سرحوض عزآباد

مرمت دیوار و بهسازی حیاط مسجد میرعلی عزآباد

انجام مکاتبات اداری با میراث فرهنگی استان و شهرستان

 

 

 

  • نویسنده : محمد رضا قانع عزابادی
  • منبع خبر : رستاق نیوز