مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان یزد درجمع خبرنگاران شهرستان اشکذر به غنای فرهنگی ، تاریخی ، گردشگری و صنایع دستی در این شهرستان اشاره کرد و گفت : بهره مندی از ظرفیت رسانه ای برای معرفی میراث ملموس و ناملموس شهرستان اشکذرضروری است .

به گزارش رستاق نیوز دکتر احمد آخوندی همراهی تشکل های حامی میراث فرهنگی در منطقه رستاق را ستود و گفت این تشکل ها به عنوان شاخص برتری استان یزد درسطح کشور نمود پیدا کرده است و انتظار می رود با همراهی مردم وجوانان شاهد رشد گروه های مردم نهاد حامی میراث در تمامی نقاط شهرستان باشیم

ایشان با اشاره به تعدد وگستره اماکن وابنیه تاریخی از صاحبان صنایع شهرستان دعوت کرد برای مرمت ، نگهداری و بهره برداری از اماکن وابنیه تاریخی این اداره کل را یاری دهند .

وی از آمادگی اداره کل میراث فرهنگی برای جمع اوری آثار ناملموس شهرستان خبرداد و از اصحاب رسانه شهرستان نیز خواست برای معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری منطقه تلاش کنند .

دکتر آخوندی نقش  قنوات موجود در حفظ بافت تاریخی شهر یزد را یادآورشد و گفت : قنات تاریخی زارچ توانست در سیل اخیر بخش عمده ای از روان آبهای موجود درمحدوده خویش را دفع کنند و ما درمسیر این قنات در بافت تاریخی مشکلی نداشتیم .

این مسئول بر آزاد سازی مسیر قنوات موجود در بافت تاریخی تاکید کرد و با اشاره به اینکه بخشی از این قنوات به روستاهای رستاق در شهرستان اشکذرتعلق دارد گفت : میراث فرهنگی آمادگی دارد با مالکان ومطلعان مسیرهای این قنوات همکاری کند .

بازنگری درثبت تاریخی اماکن ثبت شده ، پیگیری سایر اماکن تاریخی که نیاز به ثبت ملی دارد ، پیگیری مصوبات سفر ، توسعه صنایع دستی ، ضرورت ایجاد آژانس های مسافرتی برای جذب گردشگران و گزارش اقدامات انجام شده درمرمت ابنیه  شهرهای اشکذر ، مجومرد ورستاق از دیگر مباحث این نشست بود .

  • نویسنده : محمد رضا قانع عزابادی
  • منبع خبر : رستاق نیوز