جشن سده زرتشتیان یزد به علت فوت یکی از عوامل صوت و تصویر مراسم لغو شد.

 سده یکی از جشن‌های ایرانی، است که در آغاز شامگاه دهم بهمن ماه یعنی روز آبان از ماه بهمن برگزار می‌شود.
عضو انجمن زرتشتیان یزد گفت: هر ساله این جشن در نقاط مختلف استان و در شهر یزد نیز در باشگاه سازمان جوانان زرتشتی در کوچه کنار آتشکده برگزار می‌شود.
سپنتا نیکنام با اشاره به اینکه در دوسال گذشته به علت تقارن با ایام فاطمیه این جشن برگزار نشد افزود: امسال نیز به علت فوت یکی از عوامل صوت وتصویر مراسم، جشن سده زرتشتیان یزد امسال لغو شد، اما این مراسم در دیگر نقاط استان از جمله در محله‌های زرتشتی نشین شهر‌های تفت، میبد و اردکان برگزار می‌شود.
عماد ملانوری از هنرمندان جوان و فعال استان یزد، چهارشنبه شب هنگام نورپردازی و آماده سازی باشگاه برای مراسم یاشده از ارتفاع سقوط وجان باخت.

سده از کهن‌ترین آیین‌های شناخته شده ایران باستان است و پیروان زرتشت به نشانه شکرگزاری نعمت‌های خدادادی دور هم جمع می‌شوند و پس از اجرای برنامه‌های شاد و متنوع، به ذکر دعا می‌پردازند.
همچنین شرکت کنندگان در این آیین با انباشتن هیزم، آتش می‌افروزند که این کار به اعتقاد ایرانیان باستان بازمانده سرما را نابود می‌کند.
سده  در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
حدود ۶ هزار زرتشتی در شهرستان‌های یزد، اردکان و تفت سکونت دارند و تعداد پیروان این کیش در ایران حدود ۳۰ هزار نفر تخمین زده می‌شود.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا وسیما