رستاق نیوز- قلعه تاریخی ابراهیم آباد در روستای ابراهیم ‌آباد ، در دهستان رستاق شهرستان اشکذر استان یزد واقع شده است . سابقه تاریخی این بنا به  قرن هفتم و هشتم هجری نسبت داده شده است .

این اثر تاریخی از مسجد ، خانه ‌ها ، آب ‌انبار و کوچه ‌های سرپوشیده و باز تشکیل شده و در مجموع با برج و بارو و حصار محصور است .

قلعه مذکور بنای خشتی و گلی با سردر و رواق ‌های آجری است و بخش ‌های باقی مانده حکایت از آن دارد که قلعه دارای دو حصار بوده و کاربری مسکونی داشته است و که تا چند دهه پیش تمامی اهل روستا در آن زندگی می ‌کردند و اکنون نیز جمعی از خانوار در آن زندگی می‌ کنند و گسترش اساسی آن در یک دوره زمانی حکایت دارد .
تزئینات به کار رفته قلعه در کاربندی آجری سردر ورودی ، رواق ‌های پیرامون ، هشتی ، کنگره ‌های خشتی لبه ‌های حصار و برج می باشد .

اخیرا اقداماتی برای مرمت و بازسازی قلعه از جمله : مرمت کامل برج ‌ها ، دیوارچینی بالای برج ، شیب بندی ، استحکام بخشی دیوار ها ، اصلاح و کاهگل بام ، مرمت قسمتی از بدنه ضلع شمال شرقی قلعه ، هره ‌چینی و کاهگل بدنه ‌ها و همچنین حفر چند حلقه چاه جهت رفع آب مورد نیاز این بنا انجام شده است .

این قلعه تاریخی به شماره ۲۵۳۸ در تاریخ ۱۵ آذر ماه سال ۱۳۷۸ در حافظه آثار ملی به ثبت رسیده است .

  • منبع خبر : سایت سیری درایران